Kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Władze zadowolone z rozwiązania
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej trwają od 16 października 2023 roku. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faser wielokrotnie zaznaczała, że jest zadowolona z tego rozwiązania. Udaremniono już ponad 5000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Polską, Austrią, Szwajcarią i Czechami. Ministra podała informację, że kontrola na granicy polsko niemieckiej zostaje przedłużona o co najmniej dwa miesiące od 15 grudnia, czyli do 15 lutego 2024 roku.
Jednak jak zaznacza, są też dwie opcje. W styczniu 2024 rząd może podjąć decyzję o zdjęciu kontroli, ale równie dobrze przesądzić o kolejnym przedłużeniu.
Nie jest to złamaniem prawa europejskiego, gdyż dzieje się to krok po kroku.
- Nasze środki działają. Nasza walka z pozbawioną skrupułów działalnością przemytników, którzy brutalnie narażają życie ludzi, zakończyła się sukcesem - mówi dla RBB Nancy Faeser.
Skomentował to też minister spraw wewnętrznych Branderburgii.
- Dopóki europejskie środki ograniczające nielegalną migrację nie będą skuteczne, kontrole graniczne pozostaną niezbędne. Dlatego dezorientujące jest to, że federalna minister spraw wewnętrznych w dalszym ciągu daje się przekonać do rozszerzania kontroli granicznych małymi krokami - powiedział dla RBB Michael Stübgen.
Przejścia graniczne polsko-niemieckie. Polacy o wyrywkowych kontrolach
Na szczecińskich grupach regularnie pojawiają się zapytania o kontrole na granicy polsko-niemieckiej. W końcu szczecinianie często jeżdżą na zakupy do Niemiec, ale niektórzy też po prostu pracują u naszego zachodniego sąsiada. I jak zaznaczają internauci, to jest loteria.
- Jestem już za Lubieszynem i jadę do Niemiec na zakupy. A tu cyk, kontrola. Nie spodziewałem się jej. Poproszono mnie o pokazanie dokumentów i otwarcie bagażnika. Panowie tłumaczyli, dlaczego ta kontrola jest. Uprzejmie, ale stresik był - pisał pan Tomasz.