Kontrole na granicach w Zachodniopomorskiem. Gdzie się spodziewać? Na czym polegają?

2025-07-07 9:13

Od północy 7 lipca (poniedziałek) wróciły kontrole na granicach z Niemcami i z Litwą. Odbywają się one na 52 punktach granicy polsko-niemieckiej i 13 punktach z granicą litewską. W województwie zachodniopomorskim pracować będzie 182 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 123 policjantów, 100 żołnierzy żandarmerii, a w razie potrzeby także 200 żołnierzy WOT.

Przejście graniczne

i

Autor: PC Przejście graniczne

Polska wprowadza tymczasowe kontrole graniczne z Niemcami i Litwą

Kontrole na granicach rozpoczęły się o północy 7 lipca (poniedziałek) i potrwają do 5 sierpnia (wtorek) br. Celem działań jest ograniczenie nielegalnej migracji. Na wszystkich punktach granicznych pracować będzie łącznie 800 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 300 policjantów, 500 żołnierzy WOT i 200 żandarmów, a w samym województwie zachodniopomorskim 182 strażników granicznych, 123 funkcjonariuszy policji, 100 żandarmów i w razie potrzeby do 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Minęła północ, rozpoczyna się selektywna kontrola na granicy polsko-niemieckiej. Wcześniej zdaliśmy meldunek i wizytowaliśmy wszystkie przejścia na terenie Dolnego Śląska. Każde miejsce jest przygotowane, pełni już służbę straż graniczna wspierana przez policję i przez Wojska Obrony Terytorialnej - mówi wojewoda Anna Żabska.

Przekroczenie granicy możliwe jest wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Nie wystarczy posiadanie aplikacji mObywatel. Kontrole pojazdów będą odbywały się wyrywkowo. Jak podkreślił wojewoda Adam Rudawski, celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale także jednoczesne utrzymanie płynności ruchu granicznego. Mowa o ok. 14 tysiącach pracowników transgranicznych.

Tajemniczy cmentarz w lesie pod Szczecinem

Przejścia graniczne w województwie zachodniopomorskim - lista miejsc

Co należy zrobić, by wjechać do Polski? Mówiła o tym major Małgorzata Dolot z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

Żeby wjechać na terytorium Polski należy poddać się, w przypadku wytypowania przez patrol, kontroli granicznej. Żeby wjechać do Polski należy posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości - to w stosunku do obywateli Unii Europejskiej. Obywatele państw trzecich powinni posiadać ważny tytuł pobytowy, jak również paszport - mówi major Małgorzata Dolot z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak podkreśla starosta zgorzelecki Artur Bieliński, nie będzie to łatwy moment dla wielu mieszkańców regionu:

To jest przykry moment. Ja mieszkam na tą granicą bardzo długo. Od 60 lat były pasy, które orano żeby by zobaczyć czy nikt nie przechodzi. Przechodziliśmy na dowód do Niemiec, w końcu mogliśmy normalnie się poruszać. W pewnym momencie rozpoczął się taki proces. Jest on bardzo trudny dla mieszkańców naszego powiatu, bo ponad połowa tych ludzi pracuje po drugiej stronie. To na pewno spowoduje spowolnienie ruchu i będzie stanowiło jakąś trudność - mówił starosta zgorzelecki Artur Bieliński.

W województwie zachodniopomorskim obowiązuje łącznie 19 przejść granicznych. Są to:

  1. Gozdowice - Güstebieser Loose
  2. Siekierki
  3. Osinów Dolny - Hohenwutzen
  4. Krajnik Dolny - Schwedt
  5. Widuchowa
  6. Gryfino
  7. Gryfino - Mescherin
  8. Szczecin - Gumieńce
  9. Rosówek - Rosow
  10. Kołbaskowo - Pomellen
  11. Warnik
  12. Lubieszyn - Linken
  13. Buk - Blankensee
  14. Dobieszczyn
  15. Świnoujście
  16. Świnoujście kanał torfowy
  17. Świnoujście - Garz
  18. Świnoujście - Ahlbeck
  19. Świnoujście promenada

Kontrole na granicach - reakcje kierowców

Kontrole na przejściach granicznych przede wszystkim odczują kierowcy oraz mieszkańcy miejscowości przygranicznych, którzy pracując w Niemczech regularnie przemieszczają się pomiędzy Polską, a naszymi zachodnimi sąsiadami. Co sądzą o tej sytuacji kierujący w pobliżu przejścia granicznego w Lubieszynie?

Bardzo dobrze. My codziennie to widzimy i się śmiejemy, a ostatnio tutaj nikogo nie było, przyjechała niemiecka policja, zostawiła ich siedmiu, a nasza Straż odebrała. Jak pan pójdzie na "CPN" tutaj to udzielą panu informacji ilu uchodźców jest deportowanych, zostawiają ich tutaj. Kilkukrotnie pytali czy możemy ich podwieźć - mówi jeden z kierowców.

Jednym z argumentów jest także bezpieczeństwo:

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze, naszych dzieci. To też nic przyjemnego żebyśmy się we własnym kraju mieli bać - mówi jedna z kobiet.

Szczecin Radio ESKA Google News