Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3 tysiące inicjatyw. Teraz na wsparcie z Programu Społecznik może liczyć minimum 410 inicjatyw, czyli minimum 82 w każdym z pięciu subregionów.
Kto może się zgłosić?
Z jakim pomysłem można zgłosić się do Programu Społecznik? Dosłownie z każdym, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:
- nowe technologie i innowacje;
- edukację, politykę klimatyczną;
- inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
- walkę z wykluczeniem społecznym;
- rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
- aktywność obywatelską.
O wsparcie z Programu Społecznik mogą starać się organizacje pozarządowe - fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, a także grupy nieformalne. Wnioski można składać za pośrednictwem generatora Witkac. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 tysięcy złotych. Wymagany jest wkład własny w wysokości 10 procent wartości dotacji.
Dodatkowe punkty
W naborze dodatkowo promowane będą wnioski, które mają charakter proekologiczny, dotyczą działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców i otrzymają rekomendację przedstawiciela Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Na dodatkowe punkty mogą również organizacje, które po raz pierwszy starają się o wsparcie w Programie Społecznik.
Termin na złożenie wniosków w bieżącym naborze mija 24 października o godz. 23:59.
Co już się udało zrobić?
W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. "Rajski dzień na Rayskiego" pokazał wyjątkowy potencjał szczecińskiego Śródmieścia. Natomiast Zlot Pojazdów Militarnych "Ogniem i mieczem" w Lipianach był niecodzienną gratką dla miłośników militariów.
To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Jak widać na powyższych przykładach, projekty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Możliwości są więc nieograniczone.
Masz pytania?
Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:
- na stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.karrsa.eu,
- w zakładce SPOŁECZNIK na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl,
- na profilu Programu Społecznik na Facebooku,
- w specjalnym serwisie na eska.pl.
Artykuł sponsorowany