Warsztaty malarskie

i

Autor: mat. prasowe Warsztaty malarskie

Kolejna szansa na wsparcie dla lokalnych inicjatyw na Pomorzu Zachodnim. Ruszyły nowe nabory w Programie Społecznik

2022-10-06 11:58

Program Społecznik wkracza w kolejny etap. W poniedziałek, 3 października rozpoczęły się kolejne nabory wniosków o dofinansowanie lokalnych inicjatyw. Do rozdysponowania jest ponad 400 mikrodotacji, dzięki którym można otrzymać wsparcie na działania o charakterze proekologicznym oraz dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3 tysiące inicjatyw. Teraz na wsparcie z Programu Społecznik może liczyć minimum 410 inicjatyw, czyli minimum 82 w każdym z pięciu subregionów.

Kto może się zgłosić?

Z jakim pomysłem można zgłosić się do Programu Społecznik? Dosłownie z każdym, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

O wsparcie z Programu Społecznik mogą starać się organizacje pozarządowe - fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, a także grupy nieformalne. Wnioski można składać za pośrednictwem generatora Witkac. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 tysięcy złotych. Wymagany jest wkład własny w wysokości 10 procent wartości dotacji.

Dodatkowe punkty

W naborze dodatkowo promowane będą wnioski, które mają charakter proekologiczny, dotyczą działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców i otrzymają rekomendację przedstawiciela Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Na dodatkowe punkty mogą również organizacje, które po raz pierwszy starają się o wsparcie w Programie Społecznik.

Termin na złożenie wniosków w bieżącym naborze mija 24 października o godz. 23:59.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw. Podczas festynu "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w Parku Nadratowskiego w Szczecinie, w rodzinnej atmosferze i bajkowych klimatach można było w przystępny sposób zapoznać się z szeroko pojętą ekologią. W ramach projektu "Girls Power" w Koszalinie odbyły się warsztaty adresowane do nastolatek, które mogły się dowiedzieć jak pewnym krokiem wejść w dorosłe życie i jak radzić sobie w trudnych czasach pandemii. "Movember - Bieg z wąsem" miał na celu nie tylko promować aktywny tryb życia, ale także uświadomić mężczyznom jak ważne jest ich zdrowie i jaką rolę odgrywa profilaktyka męskich chorób nowotworowych. "Rajski dzień na Rayskiego" pokazał wyjątkowy potencjał szczecińskiego Śródmieścia. Natomiast Zlot Pojazdów Militarnych "Ogniem i mieczem" w Lipianach był niecodzienną gratką dla miłośników militariów.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Jak widać na powyższych przykładach, projekty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Możliwości są więc nieograniczone.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2022-2024 znajdują się na:

Nowy nabór wniosków w Programie Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Nowy nabór wniosków w Programie Społecznik
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany