Przepisy tarczy antykryzysowej weszły w życie już na początku kwietnia. Przedsiębiorcy mają prawo złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty lub o świadczenie postojowe.
Najnowsze dane wskazują, że w całej Polsce złożono elektronicznie już ponad pół miliona wniosków o pomoc z tarczy. Najwięcej z nich, bo ponad 400 tysięcy, dotyczy zwolnienia ze składek. Z kolei 85 tysięcy osób samozatrudnionych oraz 7 tysięcy zleceniobiorców złożyło wniosek o świadczenie postojowe, zaś około 6 tysięcy wniosków dotyczy ulg w opłacaniu składek, czyli ich odroczenia lub rozbicia na raty.
I choć wnioski do ZUS można składać elektronicznie, aż 165 tysięcy wpłynęło drogą tradycyjną - w postaci papierowej. Zostały nadesłane pocztą lub wrzucone do skrzynki w placówce ZUS. Należy jednak pamiętać, że sprawniejsza i szybsza obsługa wniosków możliwa jest dzięki elektronicznej drodze - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Pierwsze świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia, jak zapowiada Gertruda Uścińska, prezes ZUS.