quiz

Jak dobrze pamiętasz przygody porucznika Borewicza? QUIZ o kultowym serialu "07 zgłoś się"!

2024-04-13 15:11

Nazywali go "polskim Jamesem Bondem". Porucznik Borewicz i serial "07 zgłoś się" robili prawdziwą furorę w czasach późnego PRL-u i zapisali się na stałe jako symbole kina detektywistycznego! Jak dobrze pamiętacie odcinki kultowego seriali? Sprawdźcie się w naszym quizie!

"07 zgłoś się" to klasyka polskiego kryminału! Historia serialu 

Pierwsza emisja serialu "07 zgłoś się" miała miejsce 25 listopada 1976 roku. Odcinek "Major opóźnia akcję" został wyprodukowany przez Telewizję Polską i wyreżyserowany przez Krzysztofa Szmagiera. W roli głównej porucznika Sławomira Borewicza obsadzony został Bronisław Cieślak. Był to strzał w dziesiątkę. Niepokorny gliniarz, patrzący w stronę zachodu, szybko zjednał sobie przychylność publiki. 

Serial był produkowany przez 13 lat, w nietypowej formule. Odcinki nie były wydawane w formie serii, a raczej jako niezależne produkcje filmowe co kilka lat. Niektóre odcinki, takie jak np. "Zamknąć za sobą drzwi", miały swoje premiery w kinach. Z czasem również sama tematyka serialu uległa zmianie. Z ascetycznego kina detektywistycznego "07 zgłoś się" przeobraziło się w polski odpowiednik filmów z serii o Jamesie Bondzie. 

"07 zgłoś się" - gdzie obejrzeć? 

Ostatni odcinek "Przerwany urlop" wydany został 25 maja 1989, niedługo przed transformacją ustrojową. Porucznik Borewicz w erze kapitalizmu już nigdy nie powrócił. Aktualnie emitowany jest regularnie na kanałach Telewizji Polskiej, zazwyczaj w późnych godzinach nocnych. Wszyscy, którzy chcą zapoznać się z "polskim Jamesem Bondem" mogą zrobić to na platofrmie TVP VOD, gdzie "07 zgłoś się" dostępne jest bezpłatnie. Serial znajdziecie pod tym linkiem.

Co wiesz o serialu "07 zgłoś się" i przygodach porucznika Borewicza?

Pytanie 1 z 10
W pierwszym odcinku serialu pt. "Major opóźnia akcję" porucznik Borewicz działa incognito i rozpracowuje pewnego gangstera. Jaki miał pseudonim?
Borewicz