Ranking gmin dobrych do życia. Jaka jest metodologia?
W rankingu uwzględniono wszystkie gminy w Polsce, a jest ich aż 2477! To spośród nich wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników, takich jak m.in.:
- poziom edukacji,
- dochody własne gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca,
- infrastruktura kulturalna,
- walory estetyczne krajobrazu.
Po zliczeniu wszystkich wskaźników powstawał jeden Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty. Im wyższy, tym wyższe miejsce.
Szczecin poza TOP 10 "Gmin Dobrych do Życia"
To może być spore zaskoczenie, bo w TOP 10 znalazło się m.in. Opole, Zielona Góra czy Sopot. Patrząc na mapy załączone do raportu, można wyciągnąć kilka wniosków. Jeżeli patrzymy na całą aglomerację szczecińską, znajduje się ona w topie takich zbiorowisk (zaraz obok warszawskiej). Pokazuje to, że wiele gmin obok Szczecina szybko się rozwija i ma przyjazne warunki do osiedlania. Jeżeli spojrzymy też na ranking Głównego Urzędu Statystycznego, gminy ościenne do Szczecina mają coraz więcej mieszkańców. Inne rysunki sugerują, że właśnie sam Szczecin nie będzie w topie życia. Mieszkańcy są szczęśliwsi w gminach ościennych, a jedna z nich nawet znalazła się w TOP 10.
„Gmina Dobra do Życia”. Dobra (Szczecińska) w topie!
Oprócz miast zrobiono także ranking stref podmiejskich miast na prawach powiatu
- Podkowa Leśna
- Osielsko
- Izabelin
- Kobierzyce
- Dobra (Szczecińska)
- Suchy Las
- Nadarzyn
- Kąty Wrocławskie
- Stawiguda
- Stare Babice
Dobra (Szczecińska) jest jedną z najprzyjaźniejszych gmin do życia w Polsce! Jest ona umieszczona na północny zachód od Szczecina. Znajduję się niedaleko malowniczych lasów Puszczy Wkrzańskiej oraz ma rezerwat przyrody Świdwie. Przez gminę prowadzi DK 10. Droga łączy przejście graniczne w Lubieszynie ze Szczecinem.
W TOP 5 z naszego regionu znalazły się także: Międzyzdroje, Ustronie Morskie, Kołbaskowo, Mielno.
Polecany artykuł: