Paprykarz Szczeciński

Gdzie znajdziemy pomnik paprykarza szczecińskiego? Poznajcie historię tej kultowej potrawy

2024-03-01 15:11

Paprykarz szczeciński to prawdziwa legenda stolicy Pomorza Zachodniego. Stworzona w latach 60. konserwa w pomysłowy sposób wykorzystywała odpady rybne. Od 2020 roku na placu Gryfitów w Szczecinie możemy oglądać pomnik paprykarza. Jak do niego trafić?

Paprykarz szczeciński - jaka jest jego historia?

Przepis na paprykarz szczeciński powstał w połowie lat 60. XX wieku w laboratorium w laboratorium PPDiUR Gryf w Szczecinie. Potrawa była, jak to w tamtych czasach bywało, próbą zaoszczędzenia na cennych składnikach. Do produkcji paprykarza wykorzystywano m.in. odpady rybne, pomidory, paprykę oraz przyprawy. Pierwsze puszki paprykarza opuściły taśmę produkcyjną przedsiębiorstwa Gryf w 1967 roku. 

Niestety od lat 90. ubiegłego wieku paprykarz nie jest już produkowany w Szczecinie. Władze miasta nie zadbały o odpowiednie zabezpieczenie nazwy tego regionalnego produktu, dlatego też paprykarz szczeciński znajdziemy... praktycznie w całej Polsce! Na wniosek marszałka województwa zachodniopomorskiego w 2010 roku Ministerstwo Rolnictwa uznało paprykarz szczeciński za produkt tradycyjny. 

Pomnik paprykarza szczecińskiego - jak powstał?

Pomnik paprykarza szczecińskiego powstał w 2020 roku na wniosek spółki Gryf Nieruchomości, która jest kontynuatorem spuścizny PPDiUR Gryf w Szczecinie. Pomnik został odsłonięty w październiku 2020 roku przy placu Gryfitów przez jego dawne producentki Helenę Kamińską-Wiśniewską oraz Teresę Szczęsną. Projekt pomnika wykonał Bogusław Dydek. Instalacja przedstawia oryginalną puszkę paprykarza, wraz z jej składem. 

Co ciekawe, po kilku miesiącach pomnik paprykarza zniknął z placu Gryfitów. Okazało się, że jego twórcy nie mieli odpowiednich pozwoleń na umieszczenie instalacji. Na szczęście paprykarz powrócił na swoje miejsce już w 2021 roku i od tamtej pory jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Łasztowni 

Jak trafić do pomnika paprykarza w Szczecinie? 

Aby odnaleźć pomnik paprykarza szczecińskiego należy udać się na prawą stronę Odry, a następnie podążać bulwarami aż za Trasę Zamkową. Kiedy miniemy Morskie Centrum Nauki, do pomnika zostanie już tylko chwila. Instalacja znajduje się pomiędzy budynkiem Starej Rzeźni a spółki Gryf Nieruchomości. W pobliżu znajdują się inne ciekawe atrakcje, jak np. pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina oraz wielki napis "Szczecin"

Legendarny paprykarz szczeciński ma swój mural