GoWork

i

Autor: GoWork

gowork

Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie?

2023-07-26 13:26 Tekst sponsorowany

Gdybyśmy w ocenie idealnego miejsca do życia mieli posiłkować się wyłącznie statystykami, to Szczecin mógłby cieszyć się wyjątkowo dobrą pozycją. Przy stopie bezrobocia wynoszącej zaledwie 3,3%, jest to jedno z polskich miast, w którym pracę można łatwo znaleźć w niemalże każdym sektorze. Z dnia na dzień poprawiają się także warunki zatrudnienia i wzrasta wysokość zarobków.

Jak wygląda dziś rynek pracy w Szczecinie? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć kandydaci? W jakich zawodach najłatwiej będzie zdobyć zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać ofert pracy w Szczecinie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Szczecinie – warunki zatrudnienia

Na samym wstępie warto zaryzykować stwierdzenie, że przy tak niskiej stopie bezrobocia, każdy może w Szczecinie znaleźć stabilną pracę – bez względu na sektor, w jakim przychodzi mu szukać zatrudnienia. Niemniej, jest kilka branż, w których zdecydowanie łatwiej będzie można dostać pracę niż w innych, niemalże „od ręki”.

Bez względu jednak na to, warto najsampierw pochylić się nad niezwykle dobrymi warunkami zatrudnienia, które zasadniczo są uniwersalne dla wszystkich branż. Umowa o pracę to standard w zdecydowanej większości przypadków, a umowy cywilnoprawne są niemal niespotykane. Pracownicy mogą liczyć na przestrzeganie przez przedsiębiorców przepisów Kodeksu Pracy, przejrzystą ścieżkę kariery i realną możliwość awansu w strukturze firmy. Do tego wspomnieć należy o atrakcyjnych warunkach finansowych, często uzupełnianych o hojne premie.

Coraz większą popularnością na terenie Szczecina cieszy się praca zdalna, która nie jest już zarezerwowana wyłącznie na rzecz sektora IT czy marketingu. Pracodawcy dobrze widzą, jak wiele korzyści przynosi im udostępnienie pracownikom takiej możliwości – wraz z wygodą zatrudnionych wzmaga się ich efektywność i lojalność wobec firmy.

Warto także wspomnieć, że przedsiębiorcy idąc z duchem czasu, coraz częściej oferują zatrudnianym przez siebie pracownikom szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych, takich, jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, czy rozmaite kursy i szkolenia, tak branżowe, jak i na przykład językowe. W niektórych sektorach zatrudnieni mogą liczyć także na dodatkowy dzień pracy z okazji swoich urodzin.

W jakich sektorach jest największe zapotrzebowanie na pracowników?

Choć praca w Szczecinie jest stosunkowo łatwo dostępna we wszystkich sektorach, to bez większych trudności będziemy w stanie zaobserwować pewne tendencje, które jasno zasugerują nam rozmaite zawody deficytowe na terenie Szczecina. Dwa sektory są dość wyraźnie widoczne na tle innych – jest to branża transportowa (wraz z logistyką i spedycją), oraz budowlana.

Istotna w Szczecinie jest także branża medyczna, gdzie stale podkreśla się brak wystarczającej ilości pielęgniarek, położnych i lekarzy. Zatrudnienia nie zabraknie także dla psychologów i psychoterapeutów, a wśród ofert kierowanych do osób posiadających wyższe wykształcenie, wymienia się także branże edukacyjną i nauczycieli – szczególnie nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Rzecz jasna, praca w Szczecinie jest stosunkowo łatwo dostępna także w innych branżach – handlowo-usługowej, gastronomii czy produkcji. Na szczególną uwagę zasłużyć może jednak branża IT, która od dłuższego czasu stanowi jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów rodzimej gospodarki.

Najlepsze oferty pracy w Szczecinie – gdzie ich szukać?

Jeżeli zależy Ci na tym, by szybko zdobyć pracę w Szczecinie, to skorzystać będziesz mógł przynajmniej z czterech opcji – wyłącznie jedna z nich będzie jednak w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o skorzystanie z bogatych funkcjonalności jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy są zgodni, że żadna z pozostałych metod nie pozwala na tak szybki, dokładne i wygodne nawiązanie współpracy.

Inną z metod może być udanie się do powiatowego urzędu pracy, w którym z jednej strony możemy przejrzeć najnowsze z ofert, a z drugiej zarejestrować się jako osoba bezrobotna, co potencjalnie powinno zwiększyć nasze szanse na zdobycie zatrudnienia. Ostatecznie można również skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, jednak w takiej sytuacji raczej trudno będzie mówić o stabilności zatrudnienia – umowa zlecenie zapewne zastąpi umowę o pracę.

Ostatnią z godnych rozważenia opcji jest osobiste udanie się do docelowego zakładu pracy i złożenie swojego CV na biurku przedsiębiorcy. To metoda, z której korzystając przede wszystkim studenci i uczniowie, starający się o staż czy pracę dodatkową, jednak nie tylko. W tej sytuacji również trudno jest mówić o efektywności, bowiem jeżeli pracodawca nie prowadzi w danej chwili rekrutacji, to nasze szanse będą poważnie ograniczone.