
Szczecin

Szczecin
W przypadku Szczecina krąży kilka opinii. Warto zaznaczyć, że pierwotnie Szczecin nosił nazwę Stettin.
- Nazwa miała pochodzić od szczytów (trzy wzgórza) lub też szczytu w sensie tarczy.
- Statte z niemieckiego, plus Sidini.
- Szczeciny - świńska skóra.

Stargard
Nazwę Zitarigroda odnotowano już w XII wieku. Miała ona oznaczać "stary gród". Stargard do dziś jest jednym z najstarszych polskich miast.

Koszalin
Nie ma dokładnie potwierdzenia, skąd pochodzi nazwa tego miasta. Historycy z Pomorza uważają, że może ona pochodzić od imienia lub ojca - syn Koszały. Dlatego kiedyś nazywało się to Koszalice, a potem - Koszalin.
Inna historia odnosi się do kosz.inna czyli kosza pełnego linów, które miały pochodzić z pobliskich akwenów.

Kołobrzeg
Oficjalna nazwa Kołobrzeg pochodzi z prasłowiańskich słów "kol i berg". Kol - park, berg - brzeg. Stąd też powstało Colberg/Kolberg - miasto otoczone palami nad brzegiem/na wzgórzu.
Co ciekawe, portal przewodnikpokolobrzegu przywołuje jeszcze wcześniejszą historię. Około 1000 roku miasto miało zyskać nazwę „Salsa Cholbergiensis”. O ile pierwsza nazwa może oznaczać sól, tak drugi człon nie jest znany badaczom.

Świnoujście
To zdecydowanie jedna z najprostszych do wytłumaczenia nazw. Ujście rzeki Świny - Świnoujście.

Szczecinek
Szczecinek nazwano na cześć Nowego Szczecina.

Police
Police pochodzą od po prostu liczby mnogiej słowa pole. Obecne tłumaczenie jest dosłowne do niemieckiego Pölitz. Co ciekawe, niemiecka za to nazwa była zgermanizowana z wersji pomorskiej.

Wałcz
Polska nazwa miasta nosi nazwę od niemieckiej nazwy jeziora Volzen. Nie ma jednak udokumentowanej historii, skąd wzięła się taka, a nie inna nazwa. Naukowcy przypuszczają, że może chodzić też o wilgoć w związku z wodą. Inni łączą Wałcz z imieniem Wałek. Po rozbiorze Polski Wałcz został Deutsch Krone (Niemiecka Korona).

Białogard
Białogard to po prostu "białe miasto"

Goleniów
Nazwa Goleniów miała pochodzić od nazwy Golinog, czyli goliny (polany/miejsca bez drzew). Inne historie odnoszą się do nazwy "goły", czyli żyzny i bezleśny obszar. Kolejni badacze odnoszą się do tego, że mogło to też mieć żartobliwy charakter jak goła noga.