Fala wezbraniowa w zachodniopomorskim
"Na tę chwilę sytuację mamy opanowaną. Od rana trwały lustracje trzech zagrożonych miejscowości" – powiedział kpt. Piotr Lewandowski z KP PSP w Myśliborzu. W powiecie myśliborskim, w gminie Boleszkowice, najbardziej narażone na skutki powodzi są miejscowości Chlewice, Kaleńsko oraz Porzecze.
Miejscowość Chlewice to jest wioska, w której nie znajduje się zbyt dużo mieszkańców, aczkolwiek jest całkowicie odkryta. Tam tak naprawdę narażonych było kilka domostw, one zostały obwałowane workami z piaskiem i obecnie nie ma tam żadnego większego zagrożenia – powiedział Lewandowski.
"Porzecze jest praktycznie całe bezpieczne, to jest około kilometra od linii Odry, więc ma się gdzie ta woda rozlewać. Jest dość duży teren, gdzie woda ma możliwości rozlania się" – dodał. Monitoring wałów przeciwpowodziowych trwa przez całą dobę. Na terenie gmin Boleszkowice, Cedynia, Mieszkowice i Chojna wciąż obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.
Nie spodziewamy się większych zagrożeń i większych szkód. Skupiamy się na monitorowaniu obecnej sytuacji i obserwowaniu wału w miejscowości Chlewice (...). Na tę chwilę nie ma miejsc, gdzie by woda mocno wdarła się na posesje lub podwórze – poinformował Lewandowski.
ZOBACZ: Najmniejsze miasta w Zachodniopomorskiem
Fala przechodzi przez Gozdowice
Kulminacja fali wezbraniowej przechodzi w sobotę przez Gozdowice, gdzie stan wody wynosi 563 cm. Stan alarmowy przekroczony jest aktualnie o 63 cm. Po północy stan wody na tej stacji powinien już zacząć opadać.
Od stacji Bielinek do Widuchowa notowane są znaczne wzrosty. W Bielinku stan wody aktualnie wynosi 632 cm. Stan alarmowy przekroczony jest o 82 cm.
Na tej stacji dziś prognozowane są znaczne wzrosty powyżej stanu alarmowego. Początek kulminacji fali wezbraniowej spodziewany jest tam w sobotę - w godzinach nocnych i będzie przechodzić jeszcze w niedzielę w ciągu dnia, na poziomie 630-650 cm (ok. 80-100 cm powyżej stanu alarmowego).
Na chwilę obecną dalej działamy prewencyjnie. Już nie budujemy kolejnych obwałowań, kontrolujemy te obwałowania, które zbudowaliśmy i wały przeciwpowodziowe, pompujemy wodę ze studzienek burzowych – powiedział kpt. Przemysław Wiaderski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie .
Na terenie woj. zachodniopomorskiego obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, lotów bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry, żeglugi na Odrze oraz amatorskiego połowu ryb w Odrze i jeziorze Portowym.
W piątek w związku z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, wojewoda zachodniopomorski wprowadził też na terenie województwa zakaz korzystania z wód rzeki Odry, jeziora Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego
Polecany artykuł: