Pierwszy girlsband Europy
Filipinki zostały założone w 1959 roku przez Jana Janikowskiego, który w Technikum Handlowym w Szczecinie pracował jako nauczyciel ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Z jego inicjatywy powstał zespół złożony wyłącznie z kobiet, który początkowo był nonetem, czyli zespołem złożonym z 9. instrumentów. Przejście z formacji amatorskiej do profesjonalnego bandu zajęło paniom kilka lat, ale gdy osiągnęły ten status zaczęły święcić triumfy w całej Europie. Stylistyka i muzyka zespołu ewoluowała przez lata i stanowiła mieszankę różnych gatunków. Łatwo wrzucić Filipinki do szerokiego worka z napisem "Pop", ale w pewnym momencie kariery dziewczyny wykonywały nawet swoisty psychodeliczny rock'n roll lub zahaczały o pieśni charakterystyczne i nawiązujące do okresu międzywojennego. To sprawiło, że pokochała ich cała Polska. Zmieniał się również skład, który poszerzał lub kurczył się o nowe twarze.
Filipinki z Polski
Nazwa zespołu została zaczerpnięta z czasopisma przeznaczonego dla kobiet o tym samym tytule. Panie debiutowały w roku 1960, a łącznie wydały 15 płyt, z których pierwsze trzy sprzedały się w zawrotnej liczbie miliona egzemplarzy. Pierwsza połowa lat 60. to zdecydowanie był ich czas. Przez całą swoją karierę grywały na na całym świecie, a liczba koncertów przekroczyła barierę 4000. Dziewczyny w 1974 r. trafiły nawet na amerykańską listę przebojów Billboard. Do najpopularniejszych utworów należały np. "Parasolki", "Filipinki - to my", "Do widzenia profesorze", czy świetne "Batumi". W najpopularniejszych latach girlsbandu do składu należały takie wokalistki jak:
- Zofia Bogdanowicz;
- Niki Ikonomu;
- Elżbieta Klausz;
- Krystyna Pawlaczyk;
- Iwona Racz;
- Anna Sadowa;
- Krystyna Sadowska.
Filipinki zdecydowanie zapisały się grubymi głoskami w historii polskiej kobiecej muzyki, ale i historii Szczecina, jako pierwszy girlsband, który podbił nie tylko nasz kraj, ale i Stary Kontynent.
Polecany artykuł: