Droższa Strefa Płatnego Parkowania
Podzielona na dwie podstrefy na terenie miasta, Strefa Płatnego Parkowania zmieni swoje stawki. Taka decyzja zapadnie na najbliższej sesji rady miasta, 29 października. To jeden z elementów podwyżek planowanych na rok 2025. Główna zmiana to nie tylko wyższe opłaty, ale także rozszerzenie istniejących SPP (Stref Płatnego Parkowania). Do SPP przyłączone zostaną trzy nowe odcinki (Montwiłła, Ku Słońcu, Zbożowa) a szereg pozostałych zmieni swoje zasady płatności. Dla przykładu, strefa A za pierwszą godzinę postoju wzrośnie z 3,60 zł/godz. na 4,40 zł/godz.
To jednak nie wszystko, gdyż największe podwyżki dotkną obszaru Starego Miasta i jego podstrefy. Ta różni się od innych i jest określona również inną nazwą - Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Więcej zapłacimy między ulicami Tkacką a Mściwoja i Panieńską, a parkowanie będzie tam droższe w zależności od długości postoju:
- pierwsza godzina - 8 zł;
- druga godzina - 9,60 zł;
- trzecia godzina - 11,40 zł;
- każda kolejna godzina - 8 zł.
Ponadto obowiązywać będą bezpłatne bilety zerowe, których czas obowiązywania ustalony został na 15 minut. Opłaty w tej strefie pobierane będą w każdy z dni tygodnia, od godziny 8:00 do godziny 22:00.
Większe opłaty za komunikację miejską i śmiec
Projekt uchwały obejmuje także inne elementy życia w Szczecinie. Większe stawki obejmować będą chociażby komunikację miejską czy opłaty za wywóz śmieci. Wzrosną także podatki od nieruchomości. Władze miasta podkreślają, że stawki za bilety na przejazdy autobusami i tramwajami nie były zmieniane od 2012 roku. W tej kwestii wzrosną także wynagrodzenia dla motorniczych, a zmiana obejmuje również częstsze kontrole biletów przeprowadzane przez kontrolerów.
Nowe stawki za wywóz śmieci to kolejna podwyżka opłat. Te wzrosną w zależności od rodzaju zabudowy mieszkań. Dla mieszkańców, którzy rozliczają się na podstawie zużytej wody, za każdy metr sześcienny zapłacą 10,80 zł, co oznacza podwyżkę o 50 groszy. Domy jednorodzinne będą płaciły stawkę ryczałtowaną, która wzrośnie o 10 złotych i wyniesie miesięcznie 125 złotych.
Oto najbiedniejsze gminy w województwie zachodniopomorskim:
Polecany artykuł: