Czy studia są dziś potrzebne? Znajdź niszę na rynku pracy

i

Autor: Pixabay Czy studia są dziś potrzebne? Znajdź niszę na rynku pracy

Czy studia są dziś potrzebne? Znajdź niszę na rynku pracy

2022-07-27 11:07

Tegoroczni maturzyści stają właśnie przed jednym z ważniejszych wyborów w swoim życiu – czy podjąć studia? A jeśli tak, to jaki kierunek wybrać, by mieć zapewnioną dobrą pracę i ciekawe perspektywy zawodowe. Uniwersytety prześcigają się w ofertach, proponując coraz to nowsze i bardziej niszowe kierunki kształcenia.

Czy warto iść na studia?

Na to pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź – TAK! Studia, nieważne czy skończone stacjonarnie czy zaocznie, otwierają wiele drzwi do kariery. Wbrew niektórym opiniom krążącym w przestrzeni publicznej, pracodawcy zwracają uwagę, czy kandydat może się pochwalić dyplomem ukończenia studiów wyższych. Co więcej, nawet jeśli w danej pracy nie jest wymagany tytuł magistra, to często jego brak blokuje pięcie się po szczeblach kariery zawodowej.

Studia, dają nam coś więcej niż tylko papierek. Poszerzają horyzonty, dają wiedzę i kompetencje, pozwalają rozwijać nowe zainteresowania, a także umiejętności interpersonalne. To też czas pełen wyzwań, wrażeń, zawierania nowych przyjaźni i związków, które potrafią przetrwać latami.

Kogo szukają pracodawcy?

Przede wszystkim pracowników znających języki obce. Ta umiejętność im bardziej rozwinięta, tym bardziej otwiera drzwi do pracy w międzynarodowych firmach i korporacjach. Znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym to właściwie pozycja obowiązkowa w CV. Pośród kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim można naleźć m.in. filologię angielską, germańską, rosyjską, francuską, hiszpańska, a nawet norweską i romańską. Co więcej, dostępne są również kierunki studiów prowadzone w języku angielskim. Absolwenci tych kierunków, z pewnością skończą studia z perfekcyjną znajomością języka obcego, którą będą mogli pochwalić się przed swoim przyszłym pracodawcą.

W ostatnich latach prężnie rozwija się branża informatyczna. Specjaliści w tej dziedzinie nie powinni martwić się o zatrudnienie, a ofert pracy dla informatyków czy programistów na portalach ogłoszeniowych nie brakuje. Również Uniwersytet Szczeciński ma interesującą ofertę kierunków związanych z IT czy Internetem. Poza typowymi kierunkami studiów, jak informatyka czy programowanie, warto zastanowić się nad wyborem bardziej niszowego kierunku w zakresie informatyki. Uniwersytet Szczeciński oferuje na przykład informatykę w biznesie, Economics and IT Applications (studia w j.angielskim), a także Prawo Internetu i ochrony informacji. Brzmi ciekawie i przyszłościowo prawda?

W naszych rozważaniach nie możemy pominąć również rozwijającej się wśród społeczeństwa świadomości dotyczącej ekologii. To również jest niezwykle przyszłościowy kierunek rozwoju. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór studiów związanych z proekologicznym działaniem. Do wyboru są m.in. zarządzanie ochroną środowiska przyrodniczego, prawo ochrony zasobów naturalnych i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.

Do myślenia daje również analiza ofert pracy, które pojawiają się każdego dnia. Przeglądając je, bardzo często można natknąć się, w wymaganiach stawianych przez przyszłego pracodawcę, na komunikatywność, umiejętność rozmowy z trudnym klientem czy po prostu umiejętność pracy w grupie. W wykształceniu bądź rozwoju tych umiejętności pomogą szeroko pojęte kierunki społeczne i humanistyczne. Mogą to być np. dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia, psychologia czy kognitywistyka komunikacji. Wybór jest przeogromny! Wystarczy przejrzeć oferty uczelni np. Uniwersytetu Szczecińskiego, który w zbliżającym się roku akademickim wprowadza do swojej oferty kilka interesujących nowości.

Od października będzie można podjąć tam studia m.in. na kierunkach takich, jak:

  • Business Management (prowadzone w j. angielskim)
  • Gospodarka przestrzenna (studia inżynierskie)
  • Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
  • Pedagogika resocjalizacyjna
  • Polonistyczno – germanistyczne wspólne studia nauczycielskie
  • Komunikacja i psychologia w biznesie
  • Zarządzanie Odnawialnymi Źródłami Energii

Jak widać wybór przyszłościowych kierunków studiów, po których o dobrą i dobrze płatną pracę nie będzie trudno, jest przeogromny. Podejmując decyzję o studiowaniu, warto z jednej strony kierować się swoimi zainteresowania, a z drugiej patrzeć na zmiany, które zachodzą w niemal każdej dziedzinie. Nim klamka zapadnie i papiery trafią do dziekanatu, dobrze jest dokładnie zapoznać się z ofertą uczelni i programem kształcenia.

Artykuł Sponsorowany