Spis treści
- Jak obecnie wyglądają lekcje religii w szkołach?
- Czy Polacy chcą, aby religia została w szkołach?
- Oceny a religia w szkołach
- Łączone lekcje religii dla uczniów
Jak obecnie wyglądają lekcje religii w szkołach?
Obecnie w szkołach publicznych są dwie lekcje religii. Ma to się zmienić od 1 września 2025, kiedy to będzie tylko jedna katecheza w szkole. Obecnie są wystawiane oceny, które liczą się do średniej. Już wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczył, że lekcje religii powinny odbywać się przy kościołach.
- Jestem zwolennikiem tego, że lekcje religii powinny być przy parafii, bo one też budują wspólnotę. Nie jest tak, że ksiądz staje się urzędnikiem państwowym, który z tej parafii wychodzi i nie skupia ludzi wokół niej, nie oswaja ich z tym miejscem (...) Człowiek sam powinien decydować o tym, czy na tę religię chodzić - skomentował Hołownia.
Obecnie w wielu szkołach przez braki chętnych wśród uczniów klasy są łączone. W przypadku okienka w trakcie dnia, ci, którzy nie chodzą na religię powinni mieć zapewnioną opiekę lub lekcję etyki. W przypadku pierwszej/ostatniej lekcji - uczeń po prostu nie przychodzi lub wraca do domu.
Dziecko można zapisać lub wypisać z religii. W teorii uczniowie nie są zapisani na przedmiot. O tym decyduje rodzic i powinno odbyć się to bezproblemowo w szkolnym sekretariacie.
Czy Polacy chcą, aby religia została w szkołach?
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło ankiety wśród Polaków dotyczące lekcji religii w szkołach. Wynika z nich, że 51% badanych jest za obecnością religii w szkołach publicznych.
- Po wzroście poparcia dla nauczania religii w szkołach, który obserwowaliśmy w latach 2007-2008, obecnie spadło ono do poziomu najniższego w historii naszych badań, czyli od 1991 roku - zauważyło CBOS.
Jak zaznacza CBOS, poparcie dla religii w szkołach wykazały osoby, które chodzą do kościoła. Przeciwko były osoby wspierające Lewicę czy Koalicję Obywatelską.
Oceny a religia w szkołach
CBOS zapytało też o oceny w szkołach. 69% badanych nie zgodziło się z tym, że ocena z religii powinna liczyć się do średniej. Podoba liczba osób, bo 63% opowiedziało się przeciw wystawieniu oceny z religii.
Łączone lekcje religii dla uczniów
Zapytano też o popularne w Polsce rozwiązanie. W związku z tym, że w niektórych rocznikach mniej niż 15 osób jest zapisanych na religię, szkoły łączą klasy. CBOS zapytało o to Polaków. 70% Polaków zgadza się z łączeniem klas w przypadku zbyt małej liczby chętnych na lekcję religii.
58% Polaków popiera też zmniejszenie liczby godzin religii z 2 do 1 w szkołach publicznych. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie od 1.09.2025 zapowiedziała już ministra edukacji Barbara Nowacka.
Zaledwie 37% jest za tym, aby nieobowiązkowa religia odbywała się w punktach katechetycznych przy parafiach.