Czy 26 grudnia sklepy są otwarte? Gdzie zrobić dzisiaj zakupy?

i

Autor: pixabay.com

Zakupy

Czy można zjeść produkt w sklepie przed zapłaceniem za niego? Niekiedy może być to źle odbierane

2025-01-22 15:35

Spożywanie produktów w sklepie przed ich skasowaniem i zapłatą spotkało wielu z nas. Niekiedy jest to chęć ugaszenia pragnienia butelką soku, innym razem zaspokojenie głodu dziecka. Jednak czy jest to niegroźna praktyka czy mogą nas czekać konsekwencje?

Spożywanie produktów przed zapłatą

Jak donosi Interia Biznes taka praktyka może być bardzo różnie odbierana. To codzienność wielu sklepów. Widok rodziców uspokajających dziecko podczas zakupów wziętym z półki soczkiem lub bułką nie jest taki rzadki. Jak się okazuje sprawę komentuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podając, że w Kodeksie karnym oraz Kodeksie cywilnym istnieją specjalne zapisy w tej kwestii, których kara może wynosić od 3 miesięcy pozbawienia wolności do 5 lat. Wszystko dlatego, że produkt przed zapłaceniem za niego nie jest własnością konsumenta co może z kolei oznaczać kradzież. Wiele zależy w tej kwestii od interpretacji sklepu. Co prawda istnieje rozwiązanie w postaci poproszenia personelu sklepu o doliczenie produktu do rachunku po okazaniu pustego opakowania, ale zdecydowanie lepiej najpierw jest zapłacić i kupić artykuł spożywczy, a dopiero później spożyć.

Bazylika w Bydgoszczy otworzyła sklep charytatywny

Które sklepy pozwalają na takie praktyki?

Niektóre sklepy pozwalają na właśnie takie rozwiązanie. Są jednak i takie, które przed takimi praktykami przestrzegają. Jak przedstawia Interia Biznes do tej drugiej grupy zaliczają się największe dyskonty w Polsce. Takim sklepem jest np. bardzo popularna w naszym kraju Biedronka, która ostrzega przed spożywaniem produktów przed ich opłaceniem. Z podobnego założenia wychodzi równie popularny Lidl, który dopuszcza co prawda możliwość poinformowania pracownika sklepu o takiej praktyce, ale zaznacza, że produkt należy do konsumenta dopiero po uiszczeniu zapłaty.

W wyjątkowych sytuacjach takie praktyki są dopuszczalne w sklepach takich jak Żabka, Kaufland czy sklepy grupy Eurocash. Co prawda sklepy zachęcają, by jednak najpierw zapłacić za interesujący nas produkt, ale dopuszczają istnienie sytuacji, w których konsument będzie musiał go odpakować i spożyć przed podejściem do kasy. Zapewnienia tych sieci pochodzą z przesłanych oświadczeń do portalu Interia Biznes.

Tak wyglądały ceny jedzenia podczas Euro 2024:

Zakupy w czasach PRL-u to było niezapomniane przeżycie. Ile z nich pamiętasz?
Pytanie 1 z 10
Pewex, czyli...
Szczecin SE Google News
Autor: