Bloki w Polsce - krótka historia
Koncepcja "bloku", czyli wysokiego budynku wielorodzinnego, przyszła do Polski Ludowej po zakończeniu II Wojny Światowej. Budynki z wielkiej płyty okazały się tanie i szybkie w budowie, stając się normą w polskim mieszkalnictwie. Niestety jakość życia w blokach w PRL-u znacznie odstawała od tej znanej z zachodniego budownictwa. Mieszkania były małe i niedokładnie wykończone, często brakowało balkonów, a nawet przestrzeni do higieny intymnej, takich jak łazienka oraz prysznic. W 2-pokojowych mieszkaniach nie raz mieszkały całe rodziny, czekając na nowy przydział.
Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z transformacją ustrojową. Wdrożono modernizację starych bloków, a nowe osiedla były lepiej przystosowane do europejskich standardów życia rodzinnego. Niestety wraz z wzrostem standardu, do góry poszły również ceny wynajmu oraz kupna nieruchomości. Nie zmienia to faktu, że życie w bloku wciąż pozostaje najbardziej opłacalną formą mieszkania pod względem ekonomicznym.
Wielu z nas wychowało się "na blokach". W naszym quizie sprawdzicie, czy znacie wszystkie zwyczaje znane z "mrówkowców" i bloków z wielkiej płyty.