Zaćmienie księżyca i częściowe zaćmienie słońca

i

Autor: pixabay.com, Pixabay.com

Astronomia

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską. Gdzie w Szczecinie będziemy mogli je podziwiać?

2025-03-28 10:30

W najbliższą sobotę (29.03) Księżyc zasłoni tarczę Słońca w ok. 15 procentach nad Polską. Zjawisko będzie można obserwować w południe, rozpocznie się przed godz. 12:00, a zakończy w okolicach godziny 13:00. Gdzie w Szczecinie będzie najlepsze miejsce do obserwacji?

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską

Częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować w sobotę (29.03), chwilę przed godziną 12:00. Zjawisko zakończy się ok. godziny 13:00. Najgłębsze zaćmienie zobaczymy w Świnoujściu. W Polsce zaobserwujemy jedynie ok. 15 procentowe zaćmienie tarczy Słońca, natomiast np. na Islandii Księżyc przysłoni ok. 65 proc. tarczy gwiazdy. Jak tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego (PŚ) w Chorzowie i autor bloga "Dotknij nieba”, zaćmienie Słońca to zjawisko, które występuje wtedy, gdy Księżyc przysłania fragment lub całą tarczę naszej dziennej gwiazdy. Zjawisko to możemy obserwować mniej więcej dwa razy w roku.

To dlatego, że płaszczyzna orbity, po której Księżyc się porusza jest nachylona o ok. 5 stopni w stosunku do płaszczyzny, po której porusza się Ziemia. Chociaż Księżyc co miesiąc znajduje się gdzieś pomiędzy Ziemią a Słońcem, to z naszego punktu widzenia najczęściej mija naszą gwiazdę powyżej albo poniżej jej tarczypowiedział Polskiej Agencji Prasowej Damian Jabłeka.

Jak wyjaśnił ekspert, częściowe zaćmienie w Polsce będzie oznaczało, że tarcza Słońca będzie zakryta w ok. 15 proc.

Tarcza Słońca będzie zakryta średnio w 15 proc., ale różnie w różnych miejscach kraju. Najmniejsza część Słońca będzie przysłonięta przez Księżyc na południowym wschodzie, np. w Sanoku. Im dalej będziemy podróżować na północny zachód, tym więcej tarczy Słońca będzie zasłonięte – najwyraźniej będzie więc widać to zjawisko w Świnoujściu – dodał ekspert Damian Jabłeka.

Szczecińskie krokusy zagrożone ludzką bezmyślnością

Jak bezpiecznie obserwować częściowe zaćmienie Słońca?

Podczas obserwacji należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed szkodliwym działaniem Słońca. Obserwowanie zjawiska bez ochrony oczu może skończyć się kalectwem. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, ekspert Damian Jabłeka przekazał, że należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Czy Słońce jest przysłonięte w 6 procentach, czy w 90 proc., wciąż dociera do nas promieniowanie słoneczne, które może uszkodzić wzrok lub sprzęt. Patrzenie na Słońce przez lunetę, lornetkę albo teleobiektyw aparatu fotograficznego bez odpowiedniej ochrony grozi kalectwem. Promienie słoneczne mogą poparzyć dno oka, wywołać nieodwracalne uszkodzenia siatkówki albo plamki żółtejostrzegł rozmówca PAP.

Pomocna może być folia mylarowa, którą zabezpieczymy lunety lub teleobiektywy aparatów fotograficznych, umieszczając ją po stronie obiektywu, czyli od strony Słońca, a nie oka. Trzeba również sprawdzać czy folia nie odpadła podczas obserwacji. Należy także pamiętać żeby nie eksponować zbyt długo optyki na Słońce, gdyż może to oznaczać uszkodzenie urządzenia lub nawet jego zapalenie. Jeśli chcemy tylko obserwować częściowe zaćmienie musimy zaopatrzyć się w ochronę oczu. Nie nadadzą się do tego zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Można wykorzystać szybki spawalnicze lub wnętrza dyskietek komputerowych. Okulary z folii mylarowej kupimy w sklepach ze sprzętem do obserwacji astronomicznych. Zaopatrzymy się tam również w samą folię.

Damian Jabłeka w rozmowie z PAP przedstawił również metodę projekcji okularowej.

Przyrząd optyczny kierujemy na Słońce, ale nie spoglądamy weń. Za okularem ustawiamy ekran, to może być np. kartka papieru albo biała ściana. Ekran powinien się znajdować w odległości 30-50 cm od okularu, wtedy na tej powierzchni zobaczymy jasne, żółte kółko Słońca zasłonięte cieniem jak nadgryzione ciasteczkoopisał ekspert.

Gdzie obserwować zjawisko w Szczecinie?

Warunki atmosferyczne nie powinny przeszkadzać w obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Miłośnicy zjawisk astronomicznych ze Szczecina mogą udać się w wyższe rejony miasta. Dobrze do tego nadadzą się okolice Zdrojów i Jeziora Szmaragdowego, czyli wzniesienia na przedmieściach Szczecina. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się także hotel "Panorama". Dobrym miejsce może także okazać się Wieża Gocławska i jej okolice.

Tak wyglądał niedawno obserwowany tajemniczy wir nad Polską:

Quiz. Kolejny test z wiedzy geograficznej. Kategoria – astronomia
Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba?
Szczecin Radio ESKA Google News