Nowy Park Narodowy w Zachodniopomorskiem
Dolina Dolnej Odry jest ważnym obszarem dla województwa zachodniopomorskiego. To obszar, w którym występuje wiele gatunków ptactwa wodnego, piękne widoki rozlewisk Odry są wspaniałym miejscem dla fotografów i ornitologów. Teren jest również gratką dla wędkarzy, którzy w tak cudownych okolicznościach mogą rozkoszować się wędkowaniem. Nie bez echa przeszły więc ich obawy o istotę uwzględnienia ich przy organizacji nowego Parku Narodowego. Tak stało się pod koniec marca, kiedy specjalny list intencyjny został podpisany przez wiceministra klimatu i środowiska oraz przedstawicieli Rybackiej Spółdzielni "Regalica", Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Szczecinie. Gwarantuje to tym samym zabezpieczenie interesów rybaków oraz wędkarzy na terenie planowanego Parku Narodowego. O wypowiedź poprosiliśmy prof. Adama Tańskiego, Prezesa Polskiego Związku Wędkarskiego Oddział w Szczecinie.
Pamiętajmy o tym, że wędkarze zawsze dbali o wody i będą dalej to robić, bez względu na to czy będzie istniała forma prawna ochrony, czy będą to wody nieobjęte szczególną ochroną. Dowodem na to jak wędkarzy potrafi spiąć wspólny cel niech będzie przykład zatrucia Odry w 2022 roku, kiedy wspólnie wszyscy pomagaliśmy przy zbieraniu martwych ryb. Natomiast pomysł powstania parku wzbudził pewien niepokój wśród wędkarzy wynikający z tego, że wyobrażaliśmy sobie wszyscy, że nadrzędną sprawą będzie wyłączenie wód z użytkowania, czyli mówiąc wprost - wędkarze nie będą mogli łowić na Międzyodrzu. Zwróćmy uwagę, że obwód rybacki rzeki Odry nr 5, czyli ten, który użytkowany jest przez PZW w Szczecinie pokrywa się fragmentarycznie z planowanym parkiem i obejmuje wody, które są mniej użytkowane przez wędkarzy. Wszyscy wędkarze, którzy łowią z przysłowiowego brzegu będą mogli nadal to robić bez żadnych ograniczeń. Tutaj chodzi głównie o kanały, które położone są powyżej Kanału Odyńca, czyli dawnej autostrady Poznańskiej. Dotyczy to kilku kanałów jednak podczas długich i trudnych rozmów udało nam się wynegocjować, że podjęto zostaną wszelkie starania abyśmy kiedy powstanie Park mogli użytkować te wody. Natomiast do 2029 roku wędkarze, którzy korzystają z obwodu rybackiego nr 5 Odry będą mogli łowić na takich zasadach, które obowiązują dzisiaj - tłumaczy prof. Adam Tański.
Co istotne, jeszcze w lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie opublikowało tekst, który odpowiadał na trzy najczęściej zadawane pytania dotyczące planowanego Parku Narodowego. Czytamy w nim, że zarówno osoby, których interesuje żeglowanie, rolnicy jak i mieszkańcy przyległych terenów powinni być zadowoleni z nadchodzących rozwiązań ochrony obszaru. Jako że teren Parku Narodowego nie będzie obejmował nurtów Odry Zachodniej i Odry Wschodniej nie będzie konieczności zmieniania zasad dotyczących żeglowania na tym terenie. Rolnicy także nie muszą się martwić, gdyż działalność rolnicza na planowanym terenie będzie wręcz wskazana. Wreszcie nie przewiduje się wprowadzenia przepisów ograniczających wolność mieszkańców terenów przylegających do planowanego Parku Narodowego.
Tak wygląda Sarni Las w Nowogardzie:
