Szokujące odkrycie naukowców. Biodegradowalny plastik szkodzi?!
Badacze z University of Otago ostrzegają, że biodegradowalne tworzywa - uznawane za dużo bezpieczniejsze od typowych plastików - także negatywnie wpływają na zachowanie ryb.
W przeprowadzonych przez nowozelandzki zespół eksperymentach typowe, oparte na ropie naftowej tworzywa sztuczne zaburzały metabolizm ryb, a także ich zdolność do ucieczki przed zagrożeniem i pływanie w normalnych warunkach. Natomiast tzw. ekologiczne tworzywa powodowały spowolnienie zwierząt, np. w czasie ucieczki przed zagrożeniem.
- Biodegradowalne plastiki mogą nie być doskonałym rozwiązaniem zanieczyszczenia plastikiem, jak zwykło się uważać. Choć nie są równie złe, nadal mogą powodować negatywne skutki u wystawionych na ich działanie zwierząt. W tym przypadku oznacza to spadek liczebności populacji ryb, u których dochodzi do zaburzeń zdolności ucieczki – mówi Ashleigh Hawke, autor pracy opublikowanej w periodyku "Science of The Total Environment"".
Naukowcy zwracają uwagę na potrzebę lepszego zrozumienia działania tych tworzyw.
- Tradycyjne plastiki produkowane są od dekad, więc niewiele się już zmieniają. Jednak biodegradowalne tworzywa to w zasadzie nowość. Różnią się pod względem metod produkcji i użytych materiałów. Nasza praca wskazuje, że użyte surowce i ich sposób ich wykorzystania ma znaczenie i powinny powstać odpowiednie regulacje"" – zwraca uwagę dr Bridie Allan, współautor badania.
Niezwykła choinka. Zbudowali ją z ponad 620 plastikowych butelek!
Polecany artykuł: