kot

i

Autor: CANVA

zwierzęta

Będzie zakaz wyprowadzania kotów na dwór? Ten kraj chce wprowadzić taki zakaz!

2024-05-21 14:14

Małe, urocze, czasami puchate, miauczące, śledzące każdy krok. O kotach można powiedzieć wiele pozytywnych, negatywnych, ale i dziwnych rzeczy. Jak się okazuje, władze Australii nie są do końca zadowolone z tych zwierząt w ich państwie. Chcą wprowadzenia zakazu wyprowadzania kotów z domu, a ludzie to popierają. O co chodzi?

Koty niszczą przyrodę w Australii

Całą sprawę opisał obszernie New York Times. Jak się okazuje, społeczeństwo regularnie zgłasza skargi na dziko żyjące koty.

- To przebiegła bestia. Ale szanuję je. To naprawdę niesamowite zwierzęta. Niesamowici myśliwi. Bardzo mądre - powiedziała współzałożycielka Arid Recorvery.

Organizacja zajmuje się ochroną przyrody w Australii. Koty nie pochodzą z tego kraju, zostały tam przywiezione, a obecnie można napotkać je w każdym zakątku tego rozległego państwa.

Jak zaznacza organizacja, koty zagrażają małym gatunkom torbaczy, które żyją głównie w Australii.

Niektórzy ludzie próbują lokalnie chronić swoją przyrodę i niestety, strzelają do zwierząt. Jednak ludzie muszą decydować.

- Trzeba dokonać wyboru między kotami a dziką przyrodą - zaznaczyła dr. Moseby z Arid.

Jak dodaje organizacja, od kiedy koty zaczęły pojawiać się w Australii, wymarło już ponad 34 gatunków rodzimych ssaków.

- Koty to po prostu katastrofa - stwierdził John Read z Uniwersytetu w Adelajdzie.

To największa tego typu ekspozycja w Polsce. Akwarium Gdyńskie z nietypowymi zwierzętami morskimi

Australia idzie na wojnę z kotami

Australijski rząd wielokrotnie zaznaczał, że zdziczałe koty, ale też te domowe wypuszczane luzem uznają za szkodniki o znaczeniu krajowym.

- Musimy to zrobić tak skutecznie i humanitarnie, jak to tylko możliwe. Ale musimy to zrobić - zaznaczył dr Read.

Organizacja uważa też, że kotów się całkowicie nie pozbędą, dlatego trzeba znaleźć długofalowe rozwiązanie. Planują m.in. wprowadzić skuteczne pułapki na koty. Jedna z firm opracowuje też specjalny żel, który osadza się na kocie.

Jak dodaje NY Times, badania wskazują, że Australijczycy uznają koty jako ogromne zagrożenie i popierają śmiercionośne metody kontroli. Około 66% ankietowanych popiera takie rozwiązania.

Spotyka się to też ze sporym negatywnym odbiorem wielu naukowców, którzy uważają takie zachowanie jako masowe morderstwo kotów. Jednak według też ich obliczeń, jeden kot może zabijać około 180 małych zwierząt.

Niektóre samorządy chcą wprowadzić specjalne godziny policyjne, ale i zasady wyprowadzania kotów. Kwestia tylko dofinansowania z budżetu państwa.

Quiz dla prawdziwych kociarzy! Jak dobrze znasz rasy kotów? Dopasuj według zdjęcia

Pytanie 1 z 10
Jaka to rasa kota?
Kot brytyjski

Rośliny domowe trujące dla kotów