Transplantacja

i

Autor: pixabay.com Transplantacja

68 osób zyskało nowe życie

2023-01-26 13:55

Tyle przeszczepów udało się wykonać w ubiegłym roku w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Zdecydowana większość to wątroby. Dziś obchodzimy Dzień Transplantacji. Przeszczep jest najskuteczniejszą, ale nie jedyną metodą leczenia.

Dzień Transplantacji. Metody leczenia

- Przedstawiamy różne alternatywy. Są możliwości dializowania otrzewnowego, hemodializowania czy transplantacji. W tym transplantacje od dawcy żywego. Tu rokowania są najlepsze z tych wszystkich metod, w tym przypadku pacjent najszybciej wraca do normalnego życia, może powrócić do podróżowania, pracy i przestaje mieć taki rygor jeżeli chodzi o wymogi dietetyczne. Jest to najwspanialszy i bezpieczny sposób leczenia. Najważniejszą kwestią jest jedynie odpowiednie przygotowanie dawcy do zabiegu - tłumaczy doktor Marta Gryczman, szczeciński specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii.

Czy nadal boimy się oddawać narządy?

- Nadal jest przed tym duży opór. Trochę ten temat ruszył się po pandemii, bo dawców zmarłych w pandemii było zdecydowanie mniej i ludzie zaczęli się rozglądać za innymi możliwościami. Jednak nadal jest taki lekki opór zarówno ze strony dawców jak i biorców. Dawcy się boją o swoje zdrowie, a biorcy o zdrowie dawcy. Trzeba to trochę odczarować, nigdy nie robimy tego na siłę. Zawsze szczegółowo badamy obie strony i staramy się, aby cała procedura była maksymalnie bezpieczna - dodaje doktor Gryczman.

W 2022 roku w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie udało się wykonać kolejno: 17 przeszczepów nerek, 48 przeszczepów wątrób oraz 3 przeszczepy płuc.

Pierwszy przeszczep nerki w naszym kraju wykonano dokładnie 26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.