Grób Sebastiana Karpiniuka

i

Autor: Domin/Super Express

Rocznica

15. rocznica katastrofy Smoleńskiej. Te osoby były związane z województwem zachodniopomorskim

2025-04-10 10:19

15 lat temu oczy całej Polski zwrócone były w kierunku Smoleńska. To właśnie w tamtejszym lesie katastrofie lotniczej uległ prezydencki Tu-154, na pokładzie którego znajdowało się 96 ważny dla kraju osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Wśród ofiar były także osoby, które związane były z województwem zachodniopomorskim.

Katastrofa Tu-154 w Smoleńsku

Zdarzenia z 10 kwietnia 2010 roku wstrząsnęły całą Polską. Początkowy chaos informacyjny pozwalał wierzyć, że nie wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli w katastrofie. Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz - nikt nie przeżył wypadku, a wśród ofiar znalazł się także prezydent Rzeczpospolitej Polski Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką Marią Kaczyńską. Na pokładzie znajdowały się także osoby, które były powiązane z województwem zachodniopomorskim. Wiele z nich pełniąc swoje polityczne lub społeczne funkcje przysłużyło się regionowi, mieli realny wpływ na jego rozwój. Jedną z takich osób była Grażyna Gęsicka, która w 2005 roku została ministrem rozwoju regionalnego. Piastując ten urząd współpracowała z samorządami województwa zachodniopomorskiego podczas realizowania projektów unijnych.

Ostatnie Pokolenie oblało sztuczną krwią pomnik katastrofy smoleńskiej

Wspominamy Sebastiana Karpiniuka

Na pokładzie prezydenckiego Tu-154 przebywał także Sebastian Karpiniuk. Urodzony 4 kwietnia 1972 roku w Kołobrzegu był politykiem, prawnikiem i samorządowcem. Od 2005 do 2010 roku piastował urząd posła na Sejm V i VI kadencji. Jako osoba pochodząca z województwa zachodniopomorskiego był bezpośrednio związany z regionem podczas swojej pracy zawodowej. Pracował na stanowiska rzecznika prezydenta Kołobrzegu, następnie w latach 2004-2005 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Kołobrzegu.

Wykazywał swoje zainteresowanie sportem od strony zarządzania klubem piłkarskim. Był członkiem zarządu miejskiego Klubu Piłkarskiego Kotwica Kołobrzeg. Jego polityczna droga była związana ze Stowarzyszeniem "Młodzi Demokraci", którego wiceprzewodniczącym w województwie zachodniopomorskim został w 2002 roku.

Dziś (10 kwietnia) podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kołobrzegu, złożone zostały wieńce na grobie Sebastiana Karpiniuka. Głos zabrała także prezydent miasta Kołobrzeg, Anna Mieczkowska.

Był kimś więcej niż tylko niesłychanie utalentowanym parlamentarzystą. Był przede wszystkim naszym ambasadorem na arenie ogólnopolskiej, był rzecznikiem praw zwykłych ludzi, ale przede wszystkim był niesłychanie ciepły, serdecznym, prawym człowiekiem. Zawsze blisko ludzi, zawsze gotowy do działania. I chociaż upłynęło już 15 lat wciąż są żywe wspomnienia o naszym koledze. W słowach, które zapisał, w wartościach które nam przekazał, w każdym dobrym geście, w każdej udzielonej pomocy, w każdym słowie wsparcia i jako kolega i jako parlamentarzysta - mówiła prezydent miasta Kołobrzeg, Anna Mieczkowska.

Grób Sebastiana Karpiniuka mieści się na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

Szczecin Radio ESKA Google News