Tajemnicze podziemia na Pomorzanach. Co kryje skarpa przy ulicy Chmielewskiego? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tajemnicze podziemia na Pomorzanach 7 Co kryją podziemia przy ulicy Chmielewskiego? [WIDEO]
Tajemnicze podziemia na Pomorzanach / HistoryPL
Ilustracja do artykułu: Tajemnicze podziemia na Pomorzanach. Co kryje skarpa przy ulicy Chmielewskiego? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dawne zabudowania przemysłowe na szczecińskich Pomorzanach kryją wiele tajemnic i ciekawych zakamarków, które schowane są czasem głęboko pod ziemią. Tak jest również w przypadku ceglanej budowli znajdującej się nieopodal szczecińskiego browaru przy ul. Chmielewskiego.  

Przed wojną w tej części miasta znajdowało się wiele fabryk, które w większości nie przetrwały do czasów obecnych. Tak było m.in. z fabryką mydła i świec, która mieściła się przy ówczesnej Pommerensdofer Strasse. Zakład nie przetrwał działań wojennych, zachowała się tylko część zabudowań, które były wykorzystywane przeważnie jako magazyny. Wśród nich jest dość niepozorny na pierwszy rzut oka budynek z cegły, znajdujący się na skarpie pomiędzy ul. Chmielewskiego i Szczawiową, który tak naprawdę skrywa swoją tajemnicę głęboko pod ziemią.

Do jego wnętrza dostali się eksploratorzy z ekipy HistoryPL, którzy postanowili sprawdzić, co kryje się w podziemnych korytarzach i halach. Okazuje się, że są to aż dwie kondygnacje hal wykorzystywanych wcześniej do celów magazynowych m.in. przez znajdujący się po drugiej stronie ulicy browar. Zachowane w dość dobrym stanie podziemia, obecnie świecą pustkami.

Zdaniem eksploratorów, podziemia mogą być dużo większe, gdyż świadczą o tym liczne ślady w postaci zamurowanych wejść. Może się jednak okazać, że zostały one zasypane i nie podjęto się ich odsłonięcia.

Przeczytaj również: 180-letni skarb, który niszczeje. Poznaj 10 tajemnic starej olejarni w Szczecinie [GALERIA]

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Polsat SuperHit Festiwal 2017 DZIEŃ 1 - relacja online na żywo

Polsat SuperHit Festiwal 2017 DZIEŃ 1 - relacja online na żywo

26.05.2017 to pierwszy dzień Polsat SuperHit Festiwal 2017. Relacja online na żywo z Koncertu Platynowego i przeglądu Diamentowych Singli w Sopocie do sprawdzenia na ESKA.pl.

32 min
KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - ceremonia ważenia za nami! Kto, ile waży przed walką na Narodowym? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl!

3 godz. 7 min.
KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW na Narodowym to jedno z największych wydarzeń w historii Federacji. Tym bardziej, że bohaterem wieczoru będzie Mariusz Pudzianowski i Mamed Khalidov. Kto jeszcze? Lista zawodników do sprawdzenia na ESKA.pl

3 godz. 21 min.
Opole 2017 w Kielcach. Impreza nie odbędzie się

Opole 2017 w Kielcach. Impreza nie odbędzie się

Po odwołaniu Festiwalu w Opolu 2017 Telewizja Polska zdecydowała się na zorganizowanie zastępczej imprezy w Kielcach. Koncert Polskiej Piosenki również jednak został odwołany. Szczegóły do sprawdzenia już teraz - na ESKA.pl.

4 godz. 6 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy