Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]

Brama Portowa 10 Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]
Brama Portowa / ESKA INFO Szczecin
Ilustracja do artykułu: Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Szczecina wygląda jak nowy. Właśnie zakończył się remont Bramy Portowej.

Modernizacja była podzielona na dwa etapy. W pierwszym, rozpoczętym jesienią ubiegłego roku, fasada zabytkowej bramy miejskiej została gruntownie oczyszczona z grubej warstwy brudu, którego przez ponad 20 lat zebrało się bardzo dużo. Podczas prac, poza oczyszczeniem muru i uzupełnieniem licznych ubytków, zostały odtworzone także herby i złocenia zdobiące szczyty Bramy Portowej.

Drugi etap rozpoczął się wiosną. Pracami remontowymi oraz konserwatorskimi objęta została elewacja o łącznej powierzchni około 1000 metrów kwadratowych oraz wszystkie stałe elementy dekoracyjne. W szczególności konserwacji poddane zostały kamienne partie elewacji, kamień polichromowany, ceglane partie elewacji, fragmenty tynkowych i metalowych elementów zdobniczych. Dokonano naprawy pęknięć. W ramach prac wymienione zostało również tzw. "Jabłko Królewskie" na nowy element, który został wykonany ze sztucznego kamienia.

Ostanie prace konserwatorskie przy Bramie Portowej były prowadzone w 1993 roku. Zabytek znajduje się jednak w ścisłym centrum miasta, obok jednego z największych węzłów komunikacyjnych, co ma negatywny wpływ na stan budowli.

Przeczytaj również: Świnoujście w smartfonie. Zwiedzaj miasto z aplikacją!

Historia Bramy Portowej w Szczecinie:

Budowla powstała w latach 1725-1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Jest jedną z dwóch zachowanych do chwili obecnej bram miejskich Szczecina.

Na jej szczycie znajduje się tarcza z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora tego obiektu. W attyce tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, herb Prus i  panorama miasta wraz z Viadrusem - bogiem rzeki Odry.

W czasie II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem zdobione szczyty bramy zostały zdemontowane i ukryte w Lesie Arkońskim. Pozostała część bramy została obsadzona bluszczem. Elementy zostały odnalezione dopiero w roku 1957 i z powrotem trafiły na bramę.


Właściwa nazwa budowli to Brama Berlińska. Prowadziła przez nią bowiem droga ze Szczecina do Berlina. Współczesna nazwa Brama Portowa nie ma uzasadnienia historycznego, została nadana dopiero przez Polaków po 1945 roku, aby nie budzić skojarzeń z Niemcami.

Do roku 2013 we wnętrzu bramy działał sklep "Cepelia", w którym sprzedawano wyroby artystyczne. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Teatr Kameralny.

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzą z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczymy 24 czerwca podczas gali.

24 czerwca 2017, 18:59
Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Life Festival Oświęcim 23.06.2017 - RELACJA

Najpierw rockowy pazur i chwytliwe, gitarowe melodie. Później jamajskie rytmy i słoneczna aura na długo po zmroku. Shaggy, Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Lao Che i inni zadbali o to, by Oświęcim rozpalił się do czerwoności w tym muzycznym pojedynku o festiwalową publiczność. Wygrali wszyscy, z fanami TLFO na czele!

24 czerwca 2017, 15:53
Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana!

Życzenia na imieniny Jana już teraz na ESKA.pl 

24 czerwca 2017, 15:53

"SORRENTO" Powraca Na Gastronomiczną I Artystyczną Mapę Szczecina!!!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy