Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]

Brama Portowa 10 Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]
Brama Portowa / ESKA INFO Szczecin
Ilustracja do artykułu: Ma prawie 300 lat, a wygląda jak nowa! Brama Portowa odzyskała dawny blask [GALERIA]

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Szczecina wygląda jak nowy. Właśnie zakończył się remont Bramy Portowej.

Modernizacja była podzielona na dwa etapy. W pierwszym, rozpoczętym jesienią ubiegłego roku, fasada zabytkowej bramy miejskiej została gruntownie oczyszczona z grubej warstwy brudu, którego przez ponad 20 lat zebrało się bardzo dużo. Podczas prac, poza oczyszczeniem muru i uzupełnieniem licznych ubytków, zostały odtworzone także herby i złocenia zdobiące szczyty Bramy Portowej.

Drugi etap rozpoczął się wiosną. Pracami remontowymi oraz konserwatorskimi objęta została elewacja o łącznej powierzchni około 1000 metrów kwadratowych oraz wszystkie stałe elementy dekoracyjne. W szczególności konserwacji poddane zostały kamienne partie elewacji, kamień polichromowany, ceglane partie elewacji, fragmenty tynkowych i metalowych elementów zdobniczych. Dokonano naprawy pęknięć. W ramach prac wymienione zostało również tzw. "Jabłko Królewskie" na nowy element, który został wykonany ze sztucznego kamienia.

Ostanie prace konserwatorskie przy Bramie Portowej były prowadzone w 1993 roku. Zabytek znajduje się jednak w ścisłym centrum miasta, obok jednego z największych węzłów komunikacyjnych, co ma negatywny wpływ na stan budowli.

Przeczytaj również: Świnoujście w smartfonie. Zwiedzaj miasto z aplikacją!

Historia Bramy Portowej w Szczecinie:

Budowla powstała w latach 1725-1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Jest jedną z dwóch zachowanych do chwili obecnej bram miejskich Szczecina.

Na jej szczycie znajduje się tarcza z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora tego obiektu. W attyce tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, herb Prus i  panorama miasta wraz z Viadrusem - bogiem rzeki Odry.

W czasie II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem zdobione szczyty bramy zostały zdemontowane i ukryte w Lesie Arkońskim. Pozostała część bramy została obsadzona bluszczem. Elementy zostały odnalezione dopiero w roku 1957 i z powrotem trafiły na bramę.


Właściwa nazwa budowli to Brama Berlińska. Prowadziła przez nią bowiem droga ze Szczecina do Berlina. Współczesna nazwa Brama Portowa nie ma uzasadnienia historycznego, została nadana dopiero przez Polaków po 1945 roku, aby nie budzić skojarzeń z Niemcami.

Do roku 2013 we wnętrzu bramy działał sklep "Cepelia", w którym sprzedawano wyroby artystyczne. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Teatr Kameralny.

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Alicja Ruchała wystąpiła niedawno na festiwalu w Sopocie. O piosenkarce, która wcześniej rzadko pojawiała się w mediach wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Informacji o niej postanowiliśmy szukać na Instagramie.

6 godz. 9 min.
Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski to jeden z uczestników Azja Express 2, który wspólnie z Michałem Pirógiem będzie walczył o zwycięstwo w programie. Kim jest i czym się zajmuje przystojniak?

6 godz. 20 min.
Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron - tego nie pokazano w ostatnim odcinku! Sceny, których nie zobaczyliśmy w serialu znalazły się w filmiku zamieszczonym przez stację HBO na kanale serialu na YouTube.

6 godz. 32 min.
Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry wystąpili w Gwiezdnych Wojnach? Taką informację zdradził aktor wcielający się w jedną z głównych ról w filmie. Kogo zagrali królewscy potomkowie?

6 godz. 58 min.

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy