Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

"Kocie oczka" na ul. Kopernika 3 Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych
"Kocie oczka" na ul. Kopernika / ZDiTM Szczecin
Ilustracja do artykułu: Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Wyjątkowe oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się na ulicy Kopernika. Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. To rozwiązanie jest nowością w Szczecinie i w całej Polsce.  

Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscu szczególnie niebezpiecznym, w którym dochodziło do licznych wypadków z udziałem pieszych. Miejsce zostało wytypowane przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Rozwiązanie jest wyjątkowe i liczymy na to, że wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM Szczecin.
W jezdni zostało zamontowanych 20 specjalnych "kocich oczek", czyli światełek, które zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta.

Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania przyspieszy czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych - w nocy, podczas deszczu czy mgły.

W tej chwili oświetlenie zamontowane jest na ulicy Kopernika, przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły. Kolejne pojawią się na ul. Wyzwolenia i Duńskiej.

Przeczytaj również: Tak będzie wyglądał plac po Pomniku Wdzięczności w centrum Szczecina [WIZUALIZACJE]

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Lanberry - piosenka Zagadka hitem o miłości! TEKST + TELEDYSK

Lanberry - piosenka Zagadka hitem o miłości! TEKST + TELEDYSK

Nowa piosenka Lanberry wraz z teledyskiem pojawiła się w sieci 23 marca! Tekst utworu Zagadka podrzucamy Wam na ESKA.pl! 

4 godz. 52 min.
Guma z chodnika i torba z powietrzem z koncertu, czyli najdziwniejsze aukcje fanów

Guma z chodnika i torba z powietrzem z koncertu, czyli najdziwniejsze aukcje fanów

Ktoś sprzedaje torbę z powietrzem z koncertu Adele. Szaleństwo? Być może, ale aukcji z takimi absurdalnymi rzeczami od gwiazd było już wiele! TOP 5 odjechanych fanowskich gadżetów sprawdzicie już teraz - na ESKA.pl!

6 godz. 16 min.
Mecz Czarnogóra - Polska 2017 - gdzie, kiedy i o której oglądać?

Mecz Czarnogóra - Polska 2017 - gdzie, kiedy i o której oglądać?

Czarnogóra - Polska to ważny pojedynek dla reprezentacji Adama Nawałki. Musimy wywalczyć trzy punkty, by utrzymać się na 1. miejscu tabeli eliminacji MŚ 2018. Gdzie, kiedy i o której godzinie oglądać mecz Polski? Rozpiska ze szczegółami transmisji do sprawdzenia na ESKA.pl

6 godz. 35 min.
Olga Przybysz - Niebo bliżej nas. Starsza siostra Sylwii Przybysz debiutuje!

Olga Przybysz - Niebo bliżej nas. Starsza siostra Sylwii Przybysz debiutuje!

Olga Przybysz wydała swoją pierwszą piosenkę! Jak brzmi utwór pt. Niebo bliżej nas? Czy będzie hitem? Posłuchajcie i oceńcie to na ESKA.pl!

6 godz. 44 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy