Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

"Kocie oczka" na ul. Kopernika 3 Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych
"Kocie oczka" na ul. Kopernika / ZDiTM Szczecin
Ilustracja do artykułu: Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Wyjątkowe oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się na ulicy Kopernika. Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. To rozwiązanie jest nowością w Szczecinie i w całej Polsce.  

Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscu szczególnie niebezpiecznym, w którym dochodziło do licznych wypadków z udziałem pieszych. Miejsce zostało wytypowane przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Rozwiązanie jest wyjątkowe i liczymy na to, że wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM Szczecin.
W jezdni zostało zamontowanych 20 specjalnych "kocich oczek", czyli światełek, które zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta.

Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania przyspieszy czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych - w nocy, podczas deszczu czy mgły.

W tej chwili oświetlenie zamontowane jest na ulicy Kopernika, przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły. Kolejne pojawią się na ul. Wyzwolenia i Duńskiej.

Przeczytaj również: Tak będzie wyglądał plac po Pomniku Wdzięczności w centrum Szczecina [WIZUALIZACJE]

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

C-BooL w DJ Is Your Second Name pokazuje weekend z życia didżeja! [VIDEO]

C-BooL w DJ Is Your Second Name pokazuje weekend z życia didżeja! [VIDEO]

C-BooL zobrazował, jak naprawdę wygląda weekend z życia DJ-a! Co się dzieje w teledysku? Przekonajcie się na ESKA.pl!

3 godz. 18 min.
Mecz Bayern - Borussia: ONLINE i w TV 26.04.2017. Transmisja za darmo

Mecz Bayern - Borussia: ONLINE i w TV 26.04.2017. Transmisja za darmo

Bayern Monachium - Borussia Dortmund 26 kwietnia 2017: gdzie i o której oglądać półfinał Pucharu Niemiec? Szczegóły transmisji hitowego meczu z udziałem Lewandowskiego i Piszczka sprawdzicie na ESKA.pl!

3 godz. 37 min.
Kasia Popowska bez włosów! Szokująca przemiana w teledysku Tyle tu mam [VIDEO]

Kasia Popowska bez włosów! Szokująca przemiana w teledysku Tyle tu mam [VIDEO]

Kasia Popowska bez włosów pojawiła się na okładce swojej nowej piosenki i w teledysku! Czy wokalistka naprawdę obcięła włosy? Przekonajcie się na ESKA.pl

3 godz. 38 min.
Mans Zelmerlow zagra mecz piłki nożnej z polskimi fanami

Mans Zelmerlow zagra mecz piłki nożnej z polskimi fanami

Mecz Mans Zelmerlow kontra fani z Polski to wyjątkowe piłkarskie starcie organizowane na szczytny cel. Kiedy i gdzie odbędzie? Szczegóły do sprawdzenia już teraz - na ESKA.pl.

5 godz. 54 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy