Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

"Kocie oczka" na ul. Kopernika 3 Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych
"Kocie oczka" na ul. Kopernika / ZDiTM Szczecin
Ilustracja do artykułu: Nowość w Szczecinie. "Kocie oczka" mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Wyjątkowe oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się na ulicy Kopernika. Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. To rozwiązanie jest nowością w Szczecinie i w całej Polsce.  

Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscu szczególnie niebezpiecznym, w którym dochodziło do licznych wypadków z udziałem pieszych. Miejsce zostało wytypowane przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Rozwiązanie jest wyjątkowe i liczymy na to, że wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy - mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM Szczecin.
W jezdni zostało zamontowanych 20 specjalnych "kocich oczek", czyli światełek, które zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta.

Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania przyspieszy czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych - w nocy, podczas deszczu czy mgły.

W tej chwili oświetlenie zamontowane jest na ulicy Kopernika, przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły. Kolejne pojawią się na ul. Wyzwolenia i Duńskiej.

Przeczytaj również: Tak będzie wyglądał plac po Pomniku Wdzięczności w centrum Szczecina [WIZUALIZACJE]

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Polsat SuperHit Festiwal 2017 DZIEŃ 1 - relacja online na żywo

Polsat SuperHit Festiwal 2017 DZIEŃ 1 - relacja online na żywo

26.05.2017 to pierwszy dzień Polsat SuperHit Festiwal 2017. Relacja online na żywo z Koncertu Platynowego i przeglądu Diamentowych Singli w Sopocie do sprawdzenia na ESKA.pl.

32 min
KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - ceremonia ważenia za nami! Kto, ile waży przed walką na Narodowym? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl!

3 godz. 7 min.
KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW na Narodowym to jedno z największych wydarzeń w historii Federacji. Tym bardziej, że bohaterem wieczoru będzie Mariusz Pudzianowski i Mamed Khalidov. Kto jeszcze? Lista zawodników do sprawdzenia na ESKA.pl

3 godz. 21 min.
Opole 2017 w Kielcach. Impreza nie odbędzie się

Opole 2017 w Kielcach. Impreza nie odbędzie się

Po odwołaniu Festiwalu w Opolu 2017 Telewizja Polska zdecydowała się na zorganizowanie zastępczej imprezy w Kielcach. Koncert Polskiej Piosenki również jednak został odwołany. Szczegóły do sprawdzenia już teraz - na ESKA.pl.

4 godz. 6 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy